3 Nisan 2017 Pazartesi

“Anneeee Sıkıldııııım Kavanozu”

3,5 yaşındaki kızım yeni bir kelime öğrendi “Sıkıldım”. Özellikle sabretmesi ve beklemesi gereken durumlarda kullanıyor bu kelimeyi. Beraber yaptığımız çikolatalı kurabiyeler pişerken, onunla oyun oynamadan önce bitirmem gereken işler varken ya da sevdiği bir yere gitmemize daha zaman varken sürekli “Anneee sıkılıyorum, çok sıkıldım, canım sıkıldı” gibi çeşitlemelerle işleri hızlandırmaya çalışıyor. Genelde cevabım hep aynı “Birazdan yapacak bir şey bulursun” Öneride de bulunmuyorum ama bazen bu cevap yeterli olmayabiliyor. Krizin geldiğini hissettiğimiz böyle durumlar için işte annelerin yeni kurtarıcısı “Anneeee Sıkıldıııım Kavanozu”

Bu fikri Pinterestte gördüm ve bayıldım.  Okuduğum yazıdan esinlenerek ve eklemeler yaparak ben de “Anneeee sıkıldııııım” durumlarında kullanılabilecek bir etkinlik kavanozu hazırlamaya karar verdim.

Aşağıda sıraladıklarımı ya da buna benzer kendi bulduğunuz etkinlikleri küçük renkli kâğıtların üzerine yazın ve süslediğiniz kavanozun içine atın. Kâğıt yerine boyadığınız dondurma çubuklarını da kullanabilirsiniz. Kavanozun süslemesini çocuklarınızla beraber yapabilirsiniz. Üzerine de istediğiniz bir isim yazabilirsiniz. “Sıkıntı Yok Eden Formüller”, “Anne Sıkıldım Kavanozu”, “Eğlence Kavanozu” vb. Sizin yaratıcılığınıza kalmış… Çocuğunuz size canım sıkıldı dediğinde de kavanozu ortaya çıkarın ve elini kavanoza sokarak rastgele bir etkinlik seçmesini isteyin. Etkinliklerin bireysel yapılabilecek formda olmasına özen gösterin aksi halde kendinizi çocuğunuzla yazılanı yapmaya çalışırken bulabilirsiniz. Oysa amacımız çocuğunuzun/çocuklarınızın kendi kendine eğlenebilme, zaman geçirme becerisini güçlendirmek. (Çocuğunuzla zaten bol bol baş başa oyun oynadığınızı varsayıyorum.)  Etkinlikleri seçerken çocuğunuzun yaşına, becerilerine de özen göstermeniz önemli tabi ki.

Kolay gelsin.

Mine Kilitci, 2017.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder